Cuma, 22 Eylül 2017 11:46
09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali         20:00 Yüksekova’dan 412 bin yolcu         19:00 Condor'da seks skandalı        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Tatilde burnunu kıran Aquapark mağduru tazminat alamadı
21 Ağustos 2009 Cuma 12:20
Didim'deki bir su parkında burnunu, çene ve elmacık kemiklerini kıran bankacı, işletme ve ilgili personel aleyhine 60 bin TL tazminat istemiyle dava açtı.
İZMİR - Didim'deki bir su parkında (aquapark) kaydıraktan kayarken bariyere çarpıp kolunu, burnunu, çene ve elmacık kemiklerini kıran bankacı, işletme ve ilgili personel aleyhine 60 bin TL tazminat istemiyle dava açtı.
İstanbul'da bir bankada çalışan Burhanettin Aybars Akan, geçen yılın ağustos ayında tatilini geçirmek için geldiği Didim'de eşi, çocuğu ve arkadaşlarıyla su parkına gitti. 3'lü multislide isimli kaydıraktan kaymak isteyen Akan, görevliye çalışıp çalışmadığını sordu. "Çal ışıyor, kayabilirsiniz" yanıtını alan Akan, arkadaşlarına el sallayıp kaydıraktan kaydı . Durması gerektiği yerde duramayan Akan, beton bariyere çarptı. Burnu, elmacık ve çene kemiği, kolu kırılan Akan, önce Didim Devlet Hastanesine, ardından da İzmir Özel Gazi Hastanesine götürüldü.
Olayla ilgili ifadesi alınan su parkı personeli H.P, Akan'a kaymadan önce gerekli bilgileri verdiğini öne sürerek, "Üzerine bindiği minderi kaldırmasını söyledim ama bunu yapmadı. Daha sonra da birçok müşteri bu kaydırağı kullandı , onlara bir şey olmadı" dedi.
Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı, personel hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.
Kovuşturmaya yer olmadığına dair karara rağmen, Burhanettin Aybars Akan'ın avukatı 10 bin TL'si maddi, 50 bin TL'si manevi olmak üzere toplam 60 bin TL tazminat istemiyle Didim Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açtı.
Akan'ın avukatının talebiyle inşaat mühendisi Oral Atlan ve makine mühendisi Adem Özen tarafından bilirkişi raporu hazırlandı.
Raporda şöyle denildi:
"Kazanın oluşumu, kuru satıh olarak nitelendirilen multislide kaydırağın son kısmındaki su seviyesine bağlıdır. Kaydırakta kayan bir kişinin hızının emniyetli şekilde durdurulması, kuru satıhtaki belli bir seviyedeki su tarafından sağlanır. Kuru sathın başlangıç ve bitiş noktası arasındaki seviye farkının olmaması gerekirken 4-5 santimetrelik kot farkı olduğu tarafımızdan tespit edilmiştir.
Gerek imalatı yapan gerekse diğer firmalardan elde edilen plan, proje ve standartlar ile yerinde yapılan incelemeler neticesinde söz konusu imalatın yapımıyla ilgili önemli sorun olmadığı, son 5-6 yıldır kullanıldığı da düşünüldüğünde kaydırağın kullanıma sunulması sırasında gerekli uyarı tabelalarının olmadığı görülmüştür. Kazayla ilgili olarak da su seviyesinin gerekene ulaşmadan kaydırağın kullanıma açılması neticesinde meydana gelmiş olabileceği kanaatine varılmıştır."
İzmir Barosuna kayıtlı avukatlardan Aydın Kayacan da kaza nedeniyle müvekkilinin büyük sıkıntı çektiğini belirterek, kazada işletmenin ve ilgili personelin yüzde 100 kusurlu olduğunu savundu.
Bilirkişi raporuyla iş yeri ve personel kusurunun tespit edildiğini savunan Kayacan, şunları kaydetti:
"Öğrendiğimiz kadarıyla bu işletmede çalışan personel gerekli e ğitimden geçirilmiyor. Kaza da bundan kaynaklandı. Müvekkilim, görevlinin gözetiminde ve onun gösterdiği şekilde baş aşağı ve yüzü koyun şekilde mindere yatıp kaydıraktan kaydı. Ancak kendisine söylendiği gibi otomatik olarak duracağı yerde su seviyesi düşük olduğu için daha da hızlandı ve beton bariyerlere çarptı. Şu an sağlığına kavuştu ama geçirdiği kazanın etkisiyle hissizlik var. Aldığımız bilirkişi raporu da işletme ve personelin kusurlu olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Müvekkilimin başına gelenin başkalarının başına gelmemesi için sorumluların cezalandır ılmasını istiyoruz. Açtığımız tazminat davasının yanı sıra yeniden suç duyurusunda bulunacağız."
Bu haber toplam 21915 defa okunmuştur
Bu habere toplam (1) yorum eklenmiştir.
Adalet
21 Ağustos 2009 Cuma 17:51
Yerli
Haber başlığında hata var. Diğer gazetelere göre dava devam ediyor. Madurun avukatı da bu bilgiyi doğruluyor zaten. Böyle bir olay...

Bu yazıyı beğendiniz mi? Paylaşın!

Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar