Cuma, 22 Eylül 2017 11:45
09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali         20:00 Yüksekova’dan 412 bin yolcu         19:00 Condor'da seks skandalı        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Seyitömer Linyit İşletmesi'ndeki kazıdan 3 bin yıllık tarih çıktı
27 Temmuz 2009 Pazartesi 23:20
DPÜ Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen, Seyitömer Linyitleri İşletmesinde (SLİ ) kazılarda MÖ 3000'li yıllara ait bulgulara rastladıklarını söyledi.
KÜTAHYA -Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen, Seyitömer Linyitleri İşletmesi (SLİ ) arazisindeki kazılarda MÖ 3000'li yıllara ait bulgulara rastladıklarını söyledi.
Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe ve beraberindeki heyet, SLİ arazisi üzerinde bulunan Seyitömer Höyüğü kazı çalışmalarını yerinde inceledi.
Prof. Dr. Bilgen, kazı alanının basın mensuplarına tanıtılması sırasında yaptığı açıklamada, kazı projesinin 2006'da başladığını ve dördüncü dönem kazılara devam ettiklerini söyledi.
Höyüğün birinci derece arkeolojik sit alanı olduğundan, Seyitömer Linyitleri İşletmesinin, yaklaşık 12 milyon tonluk kömür rezervini değerlendirmek için kazıların tamamlanmasını beklediğini kaydeden Prof. Dr. Bilgen, her yıl 6'şar ay çalışarak kazıları bir yıl sonra bitirmeyi planladıklarını bildirdi.
Prof. Dr. Bilgen, 26 metre yüksekliğe sahip höyüğü, 24'üncü metresinden itibaren kaldırmaya başladıklarını ve şu anda 10'uncu metreye indiklerini ifade ederek, şu anda höyükte MÖ 3000'li yılların bulgularına rastladıklarını bildirdi.
Kazılarda çıkan eserlerin çiziminin yapılarak muhafaza altına alındığını bildiren Prof. Dr. Bilgen, şunları kaydetti:
"Kütahya'da uzun soluklu ve yüksek iş kapasitesiyle gerçekleştirilen ilk bilimsel çalışmayı yapıyoruz. Arkeolojik anlamda bu dördüncü sezonumuz. Bu sezonda SLİ'nin bize verdiği imkanlarla kurtarma kazısı yapıyoruz. Katmanları yukardan alarak bu höyüğü sıfırlamaya çalışıyoruz. Bir katta Roma dönemi, Orta Tunç ve şu andaki Erken Tunç katmanına kadar indik. Şu anda tahminen MÖ 3000'li yıllardayız. Bu dönemde, bulgulara göre, daha önceden bilinen seramiğin en yoğun şekilde bol miktarda kalıpla üretildiği bir sanayi kentinden söz etmek mümkün."
Prof. Dr. Bilgen, bol miktarda seramiğin üretildiği, çini işleme sanatının çok eski bir meslek olduğunu gösteren bulgulara sahip olduklarını anlatarak, şöyle devam etti:
"Bu yıl çalışmamız altı ay sürecek. Burada bulunan bulguların fazla oluşu sebebiyle, arkeoloji müzesinin desteği ile DPÜ de bir müze kurma çalışmaları sürdürmekteyiz. Buradan bulunmuş ve bulunacak bulguları orada sergilemeyi amaçlıyoruz."
Vali Kocatepe de şu andaki bulgulara göre, Kütahya'nın toprak seramik sanatı konusundaki tarihinin, bu kazılar sayesinde ortaya çıktığını belirtti.
Kütahya'nın toprak seramiği ve çinicilik üzerine çok eski bir kültürü olduğunu anlatan Kocatepe, şunları söyledi:
"Toprak sanatıyla ilgili eserler, ticari boyutun olduğunu gösteriyor. Ege bölgesindeki materyallerden, dokuma tezgahına asılan ağırlıkların buradan pazarlandığını görüyoruz. Kütahya, Anadolu'nun toprak sanayi merkezidir. MÖ 3000'li yıllarda bile bunu görüyoruz. Böyle bir çalışmanın benzerini Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti'nde de yapmak istiyoruz. Bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığına taleplerimizi bildirdik. Oradaki eserlerin de bir an önce sergiye çıkarılıp korunma altına alınması yönünde çalışmalarımız var. Bu çalışmaların turizm açısından da çok önemli kazanımlar getireceğini düşünüyorum."
Bu haber toplam 13620 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar