Cuma, 22 Eylül 2017 11:41
09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali         20:00 Yüksekova’dan 412 bin yolcu         19:00 Condor'da seks skandalı        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Çevrecilerden tankerlerle tehlikeli madde taşınmasına karşı eylem
14 Haziran 2009 Pazar 22:00
Çevreciler, tankerlerle tehlikeli madde taşınmasına karşı yüzlerce tekneyle İstanbul Boğazı'nda eylem yaptı. Top Air eyleme üç uçakla katıldı
MURAT ÖZTÜRK-TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL - Çevreciler, Türk Boğazları ve Karadeniz'den tankerlerle yapılan tehlikeli madde taşımacılığının oluşturabileceği felaketlere dikkat çekmek amacıyla yüzlerce tekneyle İstanbul Boğazı'nda eylem yaptı. Top Air"de çevrecilerin eylemine havadan üç uçağı ile katıldı.
Doğa ile Barış Derneği öncülüğündeki Türkiye Çevre Kozası'na bağlı sivil toplum kuruluşlarınca düzenlenen ''Türk Boğazları Günü'' etkinliği kapsamında, çeşitli limanlardan hareket eden tekneler, İstanbul Boğazı Paşabahçe Koyu'nda toplandı.Doğa ile Barış Derneği Karadeniz ve Boğazlardan sorumlu Başkan Yardımcısı İklil Üstün, ''Lüfer Altı'' adlı teknede yaptığı basın açıklamasında, İstanbul Boğazı, Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı'ndan oluşan su yolunun, Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından coğrafi olarak Türk Boğazları Bölgesi kabul edildiğini hatırlattı.
Türk boğazlarının dünyanın en yoğun ve kaza ihtimali en yüksek uluslararası deniz trafiğine geçiş imkanı veren, çevresinde on milyonlarca insanın yaşadığı, Türkiye'nin ve bölgenin doğal ve tek su yolu olduğunu ifade eden Üstün, bu su yolunda 2007 yılında 10 bin 54 tanker ile 144 milyon ton tehlikeli maddenin taşındığını, her 15 dakikada tehlikeli madde taşıyan bir tankerin geçtiğini belirtti.Her 2 saatte bir sıvılaştırılmış LPG, LNG yüklü bir tankerin geçtiğini, bunların olası bir patlamasının atom bombası gibi etki yapacağını kaydeden Üstün, sözlerini şöyle sürdürdü:
''2001-2009 yılları arasında 518 kaza yaşandı. Birçok kazanın felakete dönmesinden şans eseri kurtulduk. Buna rağmen büyük çevre ve deniz kirliliği meydana geldi. Türk Boğazları'ndan tankerlerle yapılan tehlikeli madde taşımacılığı sırasında olabilecek bir kaza veya sabotaj sonucu milyonlarca insan ölebilir. Canlı yaşam ile doğal, tarihi, kültürel ve ekonomik değerlerimiz onarılmaz zararlar görebilir.''Derneğin etkinliğine katılan ve ilk defa deniz gören Sancaktepe Yenidoğan Çok Programlı Lisesi öğrencisi Özal Işık da tankerlerin denizlerin güzelliğini bozan faktörlerden olduğunu, boğaz geçişinin tankerlere kapatılmasının çok olumlu olacağını söyledi.
Işık, ''İstanbul Boğazı başka ülkede yok. Çok şanslıyız. Çünkü böyle bir yere sahibiz'' diye konuştu. Aynı okulda öğrenim gören Yusuf Kaşıkçı da ilk kez denizi gördüğünü ve bu etkinlik sayesinde uzun süre deniz yolculuğu yapma imkanı bulduğunu ifade etti.
Boğazların Türkiye'nin en önemli gelir kaynaklarından biri olduğunu, ancak gelir elde ederken güzelliğinin de kaybedilmemesi gerektiğini ifade eden Kaşıkçı, ''İstanbul Boğazı'nın benzeri başka yerde yok'' dedi.
Öğrencilerin etkinliğe katılmasını sağlayan lisenin İngilizce Öğretmeni Arzu Üreten Toprak da görev yaptığı bölgede denizi dahi görmemiş öğrencilerin bulunduğunu, öğrencilerin okula sosyalleşmek adına gittiklerini ifade etti.
Denizleri korumak ve İstanbul Boğazı'nın tehlikelerden uzaklaşmasını sağlamak adına öğrencileri bu etkinliğe getirdiğini anlatan Toprak, ''Çocuklarımızı bu tür faaliyetlere de yönlendirmemiz lazım ki bilinçleri artsın. Bazı tehlikeleri görmeleri ve çevreyi korumaları gerekiyor'' dedi.
Etkinliğe katılan tur tekneleri, kayıklar ve yatlar, daha sonra siren çalarak İstanbul Boğazı'nda eylem yaptı. Bu arada, eylem nedeniyle İstanbul Boğazı'ndaki transit gemi geçişinin 11.00 ile 16.00 saatleri arasında geçici olarak durdurulduğu bildirildi.
Bu haber toplam 14971 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar