Cuma, 22 Eylül 2017 11:46
09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali         20:00 Yüksekova’dan 412 bin yolcu         19:00 Condor'da seks skandalı        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
THY, 'Bugüne kadar satan acente ölsün batsın, ne olursa olsun' diyor
25 Nisan 2009 Cumartesi 10:40
Travel Point (ve ayrıca 7 acente daha – Gürtur, Fuarist, Business Travel, Pasifik, Jade, Altın Turizm) THY'nın tutumundan şikayet ettiler
İSTANBUL- Biz Travel Point (ve ayrıca 7 acente daha – Gürtur, Fuarist, Business Travel, Pasifik, Jade, Altın Turizm) ortalama son 10 yıldır uzakdoğu, çin fuarlarına turlar düzenliyoruz.

Son yaşadığımız olayı sizlerle paylaşmak isterim, hatta hukuki manada yorumu olan varsa yardımları için şimdiden teşekkür ederim;

İçinde bulunduğumuz Ekim ve Kasım ayları Çin Fuarları için ağırlıklı Hong Kong ve aktarmalı olarak kullanmak üzere Bangkok gruplarını sistemde satışa açıldığı 300 küsür gün öncesinden rezerve ettik (eski tecrübe ve satış ortalamalarımıza güvenerek) ve grup MCO kuralları gereği defaten % 5 non refundable MPD"leri ve 90 gün öncesinde % 20 MPD"lerini yatırdık. İlk rezervasyon tarihinde Hong Kong frekansı haftada 2 uçuştu, Eylül 2008 sonu bu haftada 4 uçuşa çıktı.

MPD'LERİ İADESİNİ İSTEDİK AMA NAFİLE
Fuar dönemi savıyla THY tüm alt sınıfları kapatıp M Class (980 Euro + tax) olarak bu grupları konfirme etti. Buraya kadar herşey normal. 1 yıl öncesinden yaşadığımız ekonomik krizi görememek belkide bizim hatamız ama sonucunda fuar grupları tamamen işadamı, tüccara hitap ettiğinden talep yetersizliğinden grupları iptal etme kararı aldık ve IATA, NON-IATA tüm bu acentelerle beraber ilk grubun hareket tarihinden yaklaşık 50 gün önce THY Harbiye Satış Müdürü"ne gidip derdimizi anlattık. Yaşadığımız olağanüstü ekonomik ortamın MÜCBİR SEBEP olduğunu ve bu grupların iptalini, MPD"lerin iadesini talep ettik. Ancak müspet bir cevap alamadık.

DAYAK YEMEDİĞİMİZ KALDI
 Şifahen Harbiye Satış Müdürü"nün yönlendirmesiyle Bölge Müdürü Necdet Bey"e ulaştık, telefonda işittiğimiz azarın yanında bir dayak yemediğimiz kaldı. (Grupları bize soruptamı aldınız, bugüne kadar bu yerleri tutmasaydınız, cezası neyse çekin vs).
Kendisine bu sektörün içinde 22. Senemiz olduğunu, uzakdoğu parkurunda sadece bahse konu bu acentelerin THY"nin tüm satışının yaklaşık % 25"ini gerçekleştirdiğini vs anlattık ama nafile. Sonucunda grupları iptal edin dememize rağmen 2 hafta boyunca sistemde grupları tuttular ve uçakları satışa açmadılar. 2 hafta sonra uçuşları satışa açtılar ve hangi sınıftan biliyormusunuz; M Class 980 Euro fiyat yerine E Class yani 560 küsür Euro"luk sınıftan. Biz müşterimiz nezdinde verdiğimiz ilk fiyatlardan dolayı üçkağıtçı, hırsız durumuna düşürüldük.

Hatta bir refikimiz bu durumu ITB Berlin fuarında tesadüfen ayak üzeri THY yönetim kurulu başkanı Candan Karlıtekin"e anlattı ama yine nafile. Nihayetinde Türsab başkanı Başaran Ulusoy"dan randevu istedik belki yaramıza bir merhem olur diye, sağolsun ilgilendi.

PARALARI YAKTIK İADE ETMEYİZ
THY"den randevu aldı, yazışmalar yapıldı (Burada Eltra Muammer Bey"e, Moris Moris Bey"e de teşekkür ederiz) Ve gelinen nokta, 10 Nisan"da THY"den resmi cevap geldi: OLUŞAN MAĞDURİYETİ ÖNLEMEK İÇİN TAHSİL EDİLMİŞ % 25 MPD"LERE BİR DEFAYA MAHSUS OLMAK ÜZERE AŞAĞIDAKİ İŞLEM YAPILACAKTIR: BELİRTİLEN GRUPLAR İÇİN BİLET ÜCRETİNİN % 5"İ ORANINDA CEZA MPD"Sİ VE MEVCUT YADA DAHA SONRA GERÇEKLEŞTİRECEKLERİ GRUP REZERVASYONLARINDA KULLANILMAK ÜZERE BİLET ÜCRETİNİN % 20"Sİ ORANINDA YENİ MPD DÜZENLENMESİ SONRASINDA DAHA ÖNCE TAHSİL EDİLMİŞ % 25 MPD"LER İADE EDİLECEKTİR. Yani türkçesi % 5"inizi yaktık, kalan % 20"leride cash iade etmeyiz amma başka grubunuz varsa onun için MPD veririz.

CEZAYI EN ÜST SINIFTAN KESTİLER
Arkadaşlar, zaten bir yıl öncesinden Euro kuru bilmem kaç lira iken sonra 90 gün öncesinde Euro bilmem kaç lira iken MPD yatmış, kurdan zarar % 30. Üstüne % 5"inizi yaktık, kalan % 20 içinde herhalde bugünün kuruyla % 20 yatırın, sizin yatırdığınız ilk günkü kurdan eski % 25"inizi iade edelim.
Nasıl, güzel değilmi. Üstüne üstlük acentaya sistemdeki neredeyse en üst sınıf fiyattan grup konfirme et, ama münferit kendin en düşük fiyattan satış yap. Üstelik cezayı da yine en üst sınıftan kes. THY"nin mantığı bu. Ben asarım, keserim, paramı kazanırım ama beni bugüne kadar destekleyen, satan acenta ölsün, batsın, ne olursa olsun. Ekonomik kriz varmış, MÜCBİR SEBEP vs hepsi hikaye. Dahada ilginci herhalde (bilenler varsa aydınlatsın-yurtdışında ihtimal ilginç fiyatlarla pazarlama yapıyorlar) bu uçaklar yine dolu kalktı, % 70 transit yolcuyla.

Bizim hikayemizde bu, katkısı yardımı fikri olanlara tekrar teşekkür ederiz.

Ergün Erdoğan

Travel Point - Ekspo Turizm Ltd.
Şehit Mithat Yılmaz Cad. 2/1 Sarıyer - Istanbul / TURKEY
Tel : +90-212-271 80 00 pbx
Fax : +90-212-271 91 92
GSM : +90-532-257 66 90
E-mail : ergun@travelpoint.com.tr
Web : www.travelpoint.com.tr
www.ekspoturizm.com
www.fuar.cc
Türsab - A 5813
Bu haber toplam 18069 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar