Cuma, 22 Eylül 2017 11:46
09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali         20:00 Yüksekova’dan 412 bin yolcu         19:00 Condor'da seks skandalı        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Kendi ülkesinde tatile çıktı, otelde ikinci sınıf muamele gördü
29 Mart 2009 Pazar 15:30
Tadilat gören örümcek ağlı odalarda kalan yerli turist, yabancıların sorunsuz ve daha iyi hizmet alan odalarda kaldığını görünce dava açtı.
ANTALYA  - İzmir'de tatil için gittiği 5 yıldızlı bir termal otelde, tadilat gören örümcek ağlı odalarda kalan yerli turist, yabancıların sorunsuz ve daha iyi hizmet alan odalarda kaldığını görünce dava açtı.
Olay geçtiğimiz yaz 15 Haziran'da İzmir'in Balçova ilçesindeki bir termal bir otelde yaşandı. Mimar Dilek Korkmaz, İzmir Balçova'da 5 yıldızlı bir termal otelde Erol Yılmaz tarafından kredi kartıyla ücreti ödeyip otel odasına yerleşti. Resepsiyondan bavullarıyla odasına çıktığında ise bambaşka bir durumla karşılaştı. Konaklayacağı odanın son derece kötü olduğunu gören Korkmaz, parasının iade edilmesini istedi. İsteğine olumsuz yanıt alan Korkmaz, 288 TL otel ücretini ödediği için mecburi olarak geceyi otelde geçirdi.
Sabah saatlerinde otelde yabancı turistlerin kaldığı yerlerin ise tadilattan geçmiş ve son derece modern olduğunu gören Korkmaz, otel yönetimine yabancı turistlerle aynı muameleyi görmek istediğini söyledi. Ancak olumsuz cevap alan Korkmaz, Tüketiciyi Koruma Derneği'ne başvurarak, TÜKODER Antalya Şube Başkanı Avukat Abdullah Özçulcu'yla birlikte dava açtı. Açılan dava ise geçtiğimiz gün sonuçlandı. Kendi ülkesinde ikinci sınıf insan muamelesi görmeyi kabul edemeyen Korkmaz, hukuk mücadelesini kazandı ve otele ödediği ücreti geri aldı.
Korkmaz, "Balçova'ya iş için gitmiştim. Aynı zamanda tatilde yapmak istedim. Otelde bize gösterilen yer son derece kötüydü. Yabancı turistler tadilattan geçirilmiş iyi odalarda kalıyordu. Bunu görünce kendimi kötü hissettim. Kendi ülkemde bu olayı yaşamam beni daha da kötü yaptı. Odalar kir içindeydi, merdiven korkulukları boyasızdı. Duvarda örümcek ağı bile vardı. Parayı geri istedim, vermediler. İki gece zorunlu olarak kaldım. Paramı geri alsam, otelde kalmazdım. Ama paramı mücadele ederek geri aldım" dedi.
Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Antalya Şubesi'ne yaptığı şikayetin ardından, Tüketici Hakem Heyeti'ne şikayette bulunan Korkmaz, yapılan incelemede haklı bulundu. Heyet, otelin ayıplı hizmet verdiğine hükmedip, Korkmaz'dan aldığı 288 TL 'yi iade etmesini istedi. Otel yönetimi ise savunmasında, otelin yenilenen bölümünde hiç odalarının olmadığını ifade edip, tesislerinde yerli yabancı ayrımı yapmadıklarını savundu.
TÜKODER Antalya Şube Başkanı Abdullah Özçulcu ise yaptığı açıklamada tatil köyü ve oteller olmak üzere birçok yerde yerli ve yabancı turist ayrımı yapıldığını kaydetti. Özçulcu, "Yaşanan olayın aynı ücrete aynı hizmet ilkesine aykırı. Tüketici örnek bir davranış sergiledi. Diğer tüketicilerimize bu dava örnek olsun" diye konuştu.
Bu haber toplam 12905 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar