Cuma, 22 Eylül 2017 11:50
09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali         20:00 Yüksekova’dan 412 bin yolcu         19:00 Condor'da seks skandalı        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Marmaris'te limanı büyütme projesine karşı tartışmalar sürüyor
30 Aralık 2008 Salı 10:00
Marmaris Limanı'nı büyütme projesine karşı çıkan çevrecilerin düzenlediği geziye katılan uzmanlar, limanı ve körfezi inceledi.
MARMARİS- Marmaris Limanı'nı büyütme projesine karşı çıkan çevrecilerin düzenlediği geziye katılan uzmanlar, limanı ve körfezi inceledi. 
Marmaris Çevre Gönüllüleri Grubu'nun daveti üzerine Marmaris'e gelen Muğla Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma Uygulama Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Balcı, Su Ürünleri Fakültesi'nden Prof. Dr. Muammer Tuna ve Greenpeace'in denizlerden sorumlu uzmanı Banu Dökmeci, tekneyle denize açılarak Marmaris Körfezi'ni birlikte inceledi.
İnceleme gezisi hakkında gazetecilere bilgi veren Marmaris Çevre Gönüllüleri Grubu Başkanı Filiz Ersan, bilim adamlarının incelemelerinin sonunda hazırlayacağı raporları yetkililere sunacaklarını ve kamuoyuyla paylaşacaklarını açıkladı.
Çevre grubu üyeleriyle Marmaris Körfezi'nde tekneyle incelemeler gerçekleştiren uzmanlar, limanın büyütülmesi projesi kapsamında inşa edilecek olan 300 metrelik rıhtımın nereye kadar uzayacağı ve yapabileceği olumsuz etkileri konusunu gözlemledi.
İncelemenin ardından değerlendirmelerini gazetecilere anlatan ve Marmaris'in çevre açısından hassas bir bölge ve milli park sınırları içinde kalan bir liman ve körfez olduğunu ifade edeen Greenpeace Üyesi Banu Dökmeci "Bu bölgeyle ilgili detaylı bir biyoçeşitlilik çalışması henüz yapılmadı. Öncelikle böyle bir çalışmanın yapılması gerekli. Çünkü bu bölgede poseidonya çayırları gibi Akdeniz'in en önemli sualtı bitkilerinden birinin bulunduğunu biliyoruz" dedi.

Varolan risk artabilir
Marmaris'in su sirkülasyonu çok sınırlı bir liman olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Muammer Tuna ise en ufak bir kirlilikte dahi denizin kendisini yenilemesinin zor olduğunu söylrdi ve "Marmaris Limanı'nda 7 bin kayıtlı tekne olduğu söyleniyor. Bu şartlar altında, Marmaris Limanı'nın mevcut kapasitesinin üstüne çıktığını ifade etmek mümkün. Büyümeyle var olan riskin artacağını söyleyebiliriz. Tabii ki bunların hepsi kesin tespit edilmiş veriler değil. Ayrıntılı bir şekilde sonuçların ortaya konulup buna göre bir karar verilmesi gerekiyor," şeklinde konuştu.
Tuna, limanın büyümesinin ekonomik katkıları olabileceğini ama çevreye ve taşıma kapasitesine yapacağı olumsuzlukların turizmden elde edilecek gelire göre kat be kat daha fazla olabileceğini bildirdi.
Büyüme onayının evet-hayır ya da siyah-beyaz gibi kolaylıkla verilebilecek bir karar olmadığına işaret eden Tuna "Olayın farklı boyutları araştırılarak, düşünülerek ve tartışılarak karar verilmesi gerekir. Elde edilen sonuçlar hakkında kamuoyu da aydınlatılmalıdır. Üniversitemizden bu yönde yardım talepleri olursa memnuniyetle karşılarız," dedi.
Prof. Dr. Ahmet Balcı ise limanın büyütülmesinin çevreye zarar vereceği yönünde bilgiler verebilmek için henüz erken olduğunu ve gerekli verilere ulaştıktan sonra görüşlerini rapor halinde sunacağını haber verdi.

Marmaris Limanı
Marmaris Limanı, Marmaris Liman İşletmeciliği A.Ş.'ce 2001 yılında özelleştirme kapsamında 49 yıllığına kiralanmıştı. Limana aynı anda dört yolcu gemisinin yanaşabilmesi için 300 metrelik yeni bir rıhtım yapılmasını öngören proje hazırlanmıştı. 2005 yılında hazırlanan proje için yaklaşık 20 kurumdan olumlu görüş alındığı, konuyu görüşecek olan Kültür ve Turizm Bakanlığı komisyonunun da izin vermesi durumunda ilerideki günlerde inşaata başlanacağı açıklanmıştı.
Bu haber toplam 14789 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar