Cuma, 22 Eylül 2017 11:41
09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali         20:00 Yüksekova’dan 412 bin yolcu         19:00 Condor'da seks skandalı        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
THY'nin cep projesi görgü kurallarını bilmeyen yocuya takıldı
02 Aralık 2008 Salı 10:00
Türk Hava Yolları'nda uzun süredir üzerinde çalışılan uçak içinde cep telefonuyla konuşulmasına imkân veren sistem şimdilik rafa kaldırıldı
İSTANBUL-Türk Hava Yolları'nda uzun süredir üzerinde çalışılan uçak içinde cep telefonuyla konuşulmasına imkân veren sistem şimdilik rafa kaldırıldı. Gerekçe ise; bazı yolcuların yüksek sesle uzun süreli görme yapması ve cep telefonun zil sesinin yüksek seviyeye getirilmesinin diğer yolcuları rahatsız etmesi olarak gösterildi. Dünyada cep telefonunu satışlarında en hareketli pazarlar arasında yer alan Türkiye'de bu yıl sonuna kadar cep telefonu kullanıcı sayısının 71 milyonu bulması beklenirken, uzun süredir Türk Hava Yolları'nda çalışılan uçakta cep telefonuyla konuşma projesine hava yolu şirketinin yetkilileri, konuşma adabına bazı yolcuların uymayacağı düşüncesiyle artık sıcak bakmıyor. Türk Hava Yolları yetkilileri, bazı yolcuların uzun süreli yüksek sesle konuşabileceğini ve telefonlarını yüksek zil seviyesinde tutarak çevresindekileri rahatsız edebileceği endişesiyle projeyi şimdilik hayata geçirmeyi düşünmüyor.

İLERDE SMS OLABİLİR

THY yetkilileri, maliyeti yaklaşık 200 bin dolar olan sistemin uçaklara yerleştirilmesi halinde cep telefonu kullanacak yolculardan bazılarının konuşma adabı dışına çıkıp yüksek sesle konuşarak diğer yolcuları rahatsız edeceğini, bundan dolayı da yolcular arasında tartışmalar ve kavgalar çıkabileceği ihtimalini değerlendiriyor. Çıkabilecek bir kavganın uçak güvenliğini tehlikeye düşürebileceğinden korkuluyor. THY'nin ilerleyen dönemlerde uçak içinde cep telefonuyla sadece mesajlaşmaya izin vermesi bekleniyor. Daha önce Türk Hava Yolları cep telefonuyla görüşme yapılmasını sağlayacak sistemin geliştirilmesi amacıyla dünyada bu hizmeti veren iki firmadan biri olan Norveçli GSM Operatörü AeroMobile ile anlaşmıştı. THY uçaklarına sistem yerleştirilmiş olsaydı "küçük bir baz istasyonu sayesinde", yolcular cep telefonu ile uçaktan görüşme imkânına kavuşacaktı.

ÖNCÜLÜĞÜ DUBAİ YAPTI

Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu, "Uçakta uçuş sırasında cep telefonuyla konuşulmasına imkân veren sistemin kurulması, bazı yolcuların yüksek sesle uzun süreli görüşecek olması nedeniyle ve diğer yolcuları rahatsız edeceği düşüncesiyle kabul görmedi" dedi. Uçaklarda ceple konuşmanın öncülüğünü Dubai merkezli uluslararası havayolu şirketi Emirates yaptı ve yolcuların uçuşta kendi mobil telefonları üzerinden arama yapma ve SMS göndermesini sağlayan teknolojiyi Boeing 777-300 uçağında kurdu. Avrupa Birliği Komisyonu, 8 Nisan 2008 tarihinden itibaren uçak kabinlerinde cep telefonu kullanımını serbest bıraktı. AB Komisyonu kararına göre yolcular uçak havada seyir halindeyken, cep telefonu görüşmesinde bulunabilecek ve kısa mesaj ya da bilgi aktarımı yapabilecekler. Alman hava yolu şirketi Lufthansa uygulamaya sıcak bakmazken, uygulamayı deneyen Fransız Havayolları Air France, Avrupa'da uygulamaya ilk geçecek havayolu şirketi olmaya hazırlanıyor. Onu İngiliz Midland Airways, Portekizli TAP ve İrlandalı Ryanair şirketlerinin izleyeceği dile getiriliyor.

Özel hava yolları şirketleri de karşı

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Genel Sekreteri Musa Alioğlu uçakta cep kullanımına karşı olduklarını, kabinde kullanılmaya başlanılması halinde yolcular arasında kargaşa ve kavgaların çıkacağını söyledi. Konuşma adabına uymayacak şekilde hareket edilmesinin yolcular arasında kavgaya neden olabileceğini, bunun da uçuş güvenliğini tehlikeye düşüreceğini belirten Alioğlu, "Birçok insanımız cep kullanma adabını hâlâ bilmiyor. 200 kişi kapasiteli uçaklarda herkesin cep telefonu ile konuştuğunda nasıl rahatsız edici bir ortam olacağını düşünmek bile istemiyoruz. En çok konuşmayan yolcular rahatsız olur. Buna ek olarak yüksek sesle konuşan yolcularda hiç konuşmayan yolcuları rahatsız etmesi beraberinde tartışma ve kavgaları getirir" diye konuştu.

Pilot ve hostesler: Sakınca doğurur

İsmini gizli tutan pilot ve hostesler de uçak içinde cep telefonu kullanılmasının yolcuların rahatı açısından sakıncalar doğuracağını belirtti. Bir kabin görevlisi, uçuş sırasında yüksek sesle konuşabilecek bir yolcuya müdahale etmek istediklerinde karşılaşacakları tepkiden çekindiklerini söyledi. Eski THY Uçuş İşletme Başkanı emekli kaptan pilot Mustafa Kolko da sistemin konulsa da pilotların uçakta cepten "alo" denmesine karşı çıkacağını söyledi. Uçuş esnasında uyuyan veya kitap okuyan yolcuların cep telefonuyla konuşan yolcular tarafından rahatsız edileceğinin kavgalara neden olacağını belirten Kolko, "Olası bir kavga da pilota kadar yansır. Nasıl sigara içmek toplu yerlerde yasaklandıysa cep telefonu kullanımı da toplu yerlerde yasaklanmalı. Cep telefonu kullanılmasına pilotlar karşıdır" şeklinde konuştu.
Bu haber toplam 10802 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar