Cuma, 22 Eylül 2017 11:41
09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali         20:00 Yüksekova’dan 412 bin yolcu         19:00 Condor'da seks skandalı        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Rixos Tekirova Hotel'de üç oda müşteriyi kaçıran yönetim
24 Mayıs 2008 Cumartesi 10:00
Dt.Güven Ok imzasıyla saadet.noyan@gmail.com adresinden gelen bir şikayet mektubunda Rixos Tekirova Oteli'nde müştri kaçırar olay anlatılıyor.

AMSTERDAM- Hollanda temsilcimiz Zafer Baykal'a Diş Tabibi Güven Ok imzasıyla saadet.noyan@gmail.com adresinden gelen bir şikayet mektubunda Rixos Tekirova Oteli'nde meydana gelen ve insanların kişilik haklarını kısıtlayıcı olarak yapılan uygulamayı sergileyen bir olay anlatılıyor. Otel yönetiminin aydımcı tutumu nedeniyle üç odada kalan arkadaşlarıyla birlikte Rixos Tekirova Oteli'ni terkettiklerini belirterek
“Rixos Otel yönetimi kendileri her re kadar inkar etseler de kesinlikle bu farklı topluluğa öncelikli hizmet prensibiyle hareket ederek, diğer konaklayanların kişisel haklarını hiçe sayarak tavırlarını belli etmişlerdir” denildi.


Gelen şikayet mektubu şöyle:

Date: Fri, 23 May 2008 00:21:05 +0300

From: saadet.noyan@gmail.com

Subject: Rixos Tekirova

 

Merhabalar ,

 

Sizlere bir tatil yöresinde yaşadığım akıl almaz olayı aktarmak istiyorum. Eğer sizler de benim gibi medeniyetten yana ve toplumsal olaylara duyarlı olmaya çalışan biriyseniz lütfen bunu mümkün olduğunca fazla yere yaymamda bana yardımcı olunuz.

Nisan 2008 tarihinde Rixos Tekirova Oteli'ne giriş yaptık. Başlangıçta oteldeki hizmet kalitesi ve personelden çok memnun kalmıştık. Ancak 2.gün otele bir firmanın bayi toplantısı kapsamında 500 kişi civarında bir grup giriş yaptı. Otele girdikleri andan itibaren grubun profili otelde görmeye alışkın olduğumuz müşteri profilinden çok farklı olduğundan diğer tüm müşteriler gibi biz de rahatsız olmaya başladık. Zira hava sıcaklığının 28 dereceye vardığı havuz başında haşema diye tabir edilen uzun şalvar pantolonlu, sakallı erkekler,kara çarşaflı kadınlar dolaşmaya başladı. Bakışları ile çevreyi çok rahatsız ediyorlardı.

 

Ama esas önemlisi akşamüstü havuzun kenarında yaptıkları aşırı gürültülü ve herkesi rahatsız eden 2-2,5 saatlik toplantılarına otel yönetiminin hiç müdahalede bulunmamasıydı. Lobinin tam bitiminde tüm otel müşterisinin günde en az 1-2 kez önünden geçtiği çok göz önü bir odanın mescid yapıldığını dehşetle fark ettik. Akşam yemeğine geldiğimizde bir gün önce aynı restorana girdiğimiz kıyafetimizle restoranın girişinde nöbetçi gibi duran ve sonradan otelin yiyecek içecek müdürü olduğunu öğrendiğimiz şahıs bizi aynı kıyafetle içeri almadı. Aynı şortla  2 gündür her restorana girmiştim.  Üstelik mayo şort değil, diz hizasında kumaş şık bir bermuda modelidir. Restoranı n kapısından çevrilince şikayet için yetkili birini ararken benim gibi mağdur olan ve benden daha da uzun kapri bir pantolon giyen bir başka beyle birlikte lobide müşteri ilişkileri müdürü olan şahısla tartışmaya başladık. Sesimizin yüksek olduğunu ve diğer müşterilerin rahatsız olduğunu söyleyerek bizi lobide bir köşeye aldı.  Ancak gündüz ki 500 kişilik gürültüden dolayı nedense bu kadar hassasiyet göstermemişlerdi. Bana bu tartışma sırasında bunun otellerinde rutin bir uygulama olduğunu hatta tüm o yöredeki otellerin genel bir kuralı olduğunu belirtti. Ben de bir gün önce aynı kıyafetle aynı restorana girebilmişken bugün bu kuralın uygulamaya konmasının şaşırtıcı olduğunu söylediğimde "Dün gözden kaçmışsınızdır. Hep uygulanan bir kuraldır" diye ısrar etti. Diğer bey de aynı şekilde bir gün önce aynı kapri pantolonuyla girebildiğini hatırlattı. Yine “Bir atlama olmuştur” dedi. Bana yiyecek içecek müdürü “Pantolon temin edeyim size” diye tuhaf ve kabul edilemez  bir teklifte bulundu.K abul etmeyince ala carte restorana almakta ısrar etti. Bu tavır değişikliklerinin tamamen o gün giren ve siyasi ve dini eğilimleri her hallerinden belli olan grup nedeniyle oluştuğunu söyledik. Reddettiler ancak tamamen bu otelde azınlık gibi hissettirildiğimizi, gelen grup nedeniyle özgürlüklerimizin kısıtlanarak sindirilmeye çalışıldığını belirttik. Sonra  ben ana restorana girerek  yemekte direttim. Bana yiyecek içecek müdürü eşlik ederek kapıdan girmeme yüksek müsaadeleriyle izin verildi !!!!
Ancak restoranda  bile ayrı bir bölüm olan VIP kısımda yemem istendi. İzole edilmeye çalışıldık. Gece operasyon müdürünün de bulunduğu bir ortamda kendisi de bu uygulamanın rutin olduğunu tekrar etti. Ben de az önce restoranda gördüğüm kara çarşaflı hanımı göstererek “Bu giysiyle veya sarıkla, cüppeyle girebilir miyim otelinizin restoranın?”  diye sorduğumda “Bu kıyafetlerle girmenizi kısıtlayıcı bir kuralımız yok. Ama bu şortla giremezsiniz” dedi.
Bundan sonra olay zaten koptu ve otelden ayrılmak istediğimizi belirttik. Ertesi sabah otele beraber geldiğimiz diğer 3 odadaki arkadaşlarımızla birlikte Rixos Tekirova'dan adeta kaçtık. Sabah odalar bölüm müdürü ve genel müdür ısrarla özür dileyerek otelde kalmamızı istediler. Böyle bir uygulamanın olmadığını bir yanlışlık olduğunu aslında böyle bir kısıtlamanın olmadığını söylediler Ama bir gece önce bu kuralı dayatmaya çalışan 3 müdürleriyle ilgili bir girişimde de açıkçası bulunmadılar. Biz de aynı ortamda o yönetim ve 500 kişilik aykırı toplulukla bir arada kalmak istemediğimizden otelden çıktık.

Rixos Otel yönetimi kendileri her re kadar inkar etseler de kesinlikle bu farklı topluluğa öncelikli hizmet prensibiyle hareket ederek, diğer konaklayanların kişisel haklarını hiçe sayarak tavırlarını belli etmişlerdir.

Sabredip okuduğunuz için teşekkürler, mailbox' ınızdaki herkese forward' layarak destekleyeceğ iniz ümidiyle

Dt.Güven Ok

Bu haber toplam 53431 defa okunmuştur
Bu habere toplam (54) yorum eklenmiştir.
Okan Akkaya
01 Şubat 2013 Cuma 18:33
Helal olsun bence gayet doğal
Odanın mescit yapılması gayet doğal (ibadet bir ihtiyaçtır AVM lerde bile var ki oralarda yatılı kalmıyoruz) artı kişilerin kıyafe...
Huriye Demirel Özbek
12 Ocak 2012 Perşembe 11:38
İlginç!
Eski bir mail ama yeni okuduğum için şimdi yorum yapabiliyorum.Müslüman bir ülkede yaşıyoruz.Laik olduğumuzu savunuyoruz ama nered...
aslan doğuş
28 Ocak 2011 Cuma 02:00
nereye gidiyoruz......?
arkadaşlar yazıyı okudum çok üzüldüm yorumları okuyunca dahada üzldüm.git gide bi yozlaşmanın içine çekiliyoruz.sizlerde buna prim...

Bu yazıyı beğendiniz mi? Paylaşın!

Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar